środa, 4 lutego 2015

Islandia żegna się z Unią. Reykjavik zrezygnuje z członkostwa w UE

źródło: ShutterStock
Islandia wkrótce ostatecznie przestanie starać się o członkostwo w Unii Europejskiej. Zapowiedział to nieoficjalnie premier kraju Sigmundur Gunnlaugsson. Według islandzkich mediów, premier miał nawet oświadczyć, że jego kraj nie jest już zaangażowany w rozmowy na temat akcesji.Jego zdaniem, wszelkie wcześniejsze ustalenia między Brukselą a Reykjavikiem podjęte po 2009 roku stały się nieaktualne z dwóch co najmniej powodów. Nowy centroprawicowy rząd islandzki stawia sobie odmienne cele i nie musi akceptować porozumień lewicowych poprzedników. Ponadto zmiany w samej UE spowodowały, że Wspólnota jest obecnie czymś odmiennym niż była w momencie, gdy Islandia siadała do negocjacji ponad 4 lata temu.
Można więc oczekiwać, że Islandia oficjalnie wycofa się wkrótce z zamrożonego obecnie procesu akcesyjnego. Zdaniem obserwatorów, spowoduje to ostre protesty licznej nadal grupy polityków prounijnych.

>>> Czytaj też: Islandia wychodzi z kryzysu i podejmuje kolejne działania

Islandia jest członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu - EFTA. Jako państwo kandydujące do UE weszła też do Strefy Schengen. Jest również członkiem NATO.


Źródło: http://forsal.pl/artykuly/846365,islandia-zegna-sie-z-unia-reykjavik-zrezygnuje-z-czlonkostwa-w-ue.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz