czwartek, 11 grudnia 2014

Działacz mniejszości ukraińskiej - II Rzeczpospolita przyczyniła się do wołyńskiego ludobójstwaW rozmowie z Gazetą Wyborczą Bogdan Huk - przemyski dziennikarz pisma mniejszości ukraińskiej w Polsce "Nasze Słowo" twierdzi, że "bez II Rzeczpospolitej nikt by Polaków na Wołyniu nie rżnął".Gazeta Wyborcza opublikowała dziś obszerny artykuł "Zła flaga" na kanwie skandalicznego postępku ukraińskich studentów Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu, którzy fotografowali się z flagą OUN-UPA. Jednym z rozmówców autora artykułu był działacz mniejszości ukraińśkiej i współpracownik jej pisma "Nasze Słowo" Bogdan Huk. "Odżywa tamta II Rzeczpospolita, bez której nikt by Polaków na Wołyniu nie rżnął" - brzmią pierwsze cytowane przez GW słowa Huka.

Następnie Huk sugeruje, że wbrew wydanemu oświadczeniu ukraińscy studenci dobrze zdawali sobie sprawę, że flaga jest symbolem OUN-UPA. Jednak na pytanie dziennikarza "Nie powinni mówić prawdy?", Huk odpowiada "Absolutnie nie powinni mówić prawdy. Po takim ataku? Co mają jeszcze robić Ukraińcy, żeby przypodobać się Polakom? Jaką mieć ideologię, literaturę i bohaterów? Jak się o to zapyta Polaków, to się okaże, że Ukraina jest niemożliwa, że każde ukraińskie dążenie państwotwórcze jest potępiane, bo Polacy widzą w tym faszyzm. Jak się szuka wroga, to się go znajdzie. Ulica Kocyłowskiego? Odprawił jakąś mszę, co w tym złego?". Przypomnimy, że grecko-katolicki kapłan Jozofat Kocyłowski 10 lipca 1944 r. oficjalnie witał w mieście Wehrmacht a także odprawiał Mszę Świętą dla ochotników do ukraińskiej 14 Dywizji SS Galizien.

Nota bene słowa Huka pozostają w sprzeczności z oświadczeniem Związku Ukraińców w Polsce, który uznał zachowanie studentów za prowokację. Krytycyzm wobec ich działań Huk skwitował stwierdzeniem, iż "polska prawica zaczyna mówić językiem Rosji".

Pismo "Nasze Słowo" jest dotowane przez instycje państwowe RP.

Za: http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz%2Fdzialacz-mniejszosci-ukrainskiej-ii-rzeczpospolita-przyczynila-sie-do-wolynskiego-ludobojstwa#

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz