wtorek, 28 października 2014

Poroszenko: OUN-UPA to przykład heroizmu. Dostaną status kombatantów„Działalność żołnierzy OUN-UPA to przykład heroizmu. Nadszedł czas aby rozpatrzyć przyznanie im statusu kombatantów” – oświadczył prezydent Ukrainy Petro Poroszenko.

Czwartkowa wypowiedź głowy państwa ukraińskiego najprawdopodobniej przekreśla możliwość potępienia przez Ukrainę ludobójstwo dokonanego przez banderowców.

– Kwestia przyznania weteranom OUN-UPA statusu kombatantów „to bardzo ważna kwestia i obecnie niezwykle aktualna. Wcześniej dzieliła ona nasz kraj i była zdejmowana z politycznej agendy. Teraz jest na to bardzo dobry czas” – podkreślił Poroszenko na konferencji prasowej w Kijowie.Ukraiński prezydent dodał, że uważa „działalność żołnierzy OUN-UPA za przykład heroizmu”.

Ukraińska Powstańcza Armia (UPA) była formacją zbrojną utworzoną przez frakcję banderowską Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN). Celem UPA było powstanie niepodległego, czystego etnicznie państwa ukraińskiego. Wraz z OUN, UPA jest odpowiedzialna za zorganizowanie i przeprowadzenie ludobójstwa cywilnej ludności polskiej na Wołyniu oraz w Małopolsce Wschodniej.

źródło: Kresy24.pl / interfax.com.ua
Za: http://pikio.pl/poroszenko-oun-upa-to-przyklad-heroizmu-dostana-status-kombatantow/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz