wtorek, 27 sierpnia 2013

Przełom w leczeniu zespołu Downa

Amerykańscy naukowcy znaleźli sposób na wyeliminowanie dodatkowego chromosomu 21, odpowiedzialnego za powstawanie zespołu Downa.

(fot. 123RF)

Eksperci z Uniwersytetu Massachusetts wierzą, że to przełom w leczeniu choroby.Do tej pory była możliwa jedynie korekta pojedynczego wadliwego genu. Dr Jeanne Lawrence i jej zespołowi udało się po raz pierwszy „wyciszyć” działanie całego chromosomu, dzięki zastosowaniu genu zwanego XIST. W naturalnych warunkach jest on odpowiedzialny za „wyłączenie” jednej z dwóch kopii chromosomu X, występujących w zarodkach żeńskich.

porady ekspertów:

Zakażenie HPV a ciąża
Stres i niechęć do jedzenia
Naukowcy wpadli na pomysł, aby umieścić gen XIST w komórkach macierzystych pobranych od osoby z zespołem Downa. Następnie uaktywniono go za pomocą tetracykliny. Okazało się, że podobnie jak w przypadku chromosomu X, wyłącza on trzecią, dodatkową kopię chromosomu 21, co pozwala na dalszy rozwój komórek w prawidłowy sposób.

Dr Lawrence zapowiedziała, że nowa technika zostanie zastosowana na mysich zarodkach z trisomią 21. To pozwoli ocenić, czy podobną metodę będzie można wprowadzić u ludzi z zespołem Downa. Zanim jednak uda się opracować skuteczny sposób walki z nadmiarowymi chromosomami, może minąć wiele lat.

kgm/dzieci.pl
Źródło: Daily Mail

Źródło: http://dzieci.pl/kat,1033939,title,Przelom-w-leczeniu-zespolu-Downa,wid,15824668,wiadomosc.html?smgputicaid=610f8a

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz