czwartek, 11 kwietnia 2013

Pierwszy elektroniczny tatuaż drukowany bezpośrednio na skórę


Początkowo rozwijane były jedynie elektroniczne samoprzylepne tatuaże z rozciągliwych baterii. Dziś naukowcy odkryli w jaki sposób zapisać wszystkie “medyczne” informacje bezpośrednio (dosłownie!) na ludzkiej skórze. “Witamy w świecie elektronicznego naskórka”, podkreśla John Rogers, autor wynalazku i naukowiec z Uniwersytetu w Illinois.Grupa naukowców pod kierownictwem Johna Rogersa wprowadziła liczne modyfikacje dla elementów elastycznych takich jak baterie, ogniwa słoneczne i urządzenia bezprzewodowe. Efektem prac zespołu jest ultracienka siatka umieszczana bezpośrednio na powierzchni skóry, co eliminuje potrzebę dodatkowego podłoża uprzednio używanego jako kleju.

Koncepcja “elektronicznego tatuażu” liczy ponad 14 lat i wiązana jest z licznymi urządzeniami, które nie tylko miały wykrywać temperaturę ciała i nawilżenie skóry, ale także przesyłać elektroniczne sygnały z serca i mózgu.

Unikalny tatuaż ma na razie charakter tymczasowy i nie może wytrzymać na skórze zbyt długo. Przylegająca do skóry wraz z tatuażem elektronika powinna działać bezawaryjnie do dwóch tygodni. “Zastosowana bateria jest zaskakująco cienka. Naszym pierwotnym celem jest ukierunkowanie na pozyskiwanie danych z organizmu na temat jego zdrowia”, powiedział John Rogers.

Ciekawostką jest fakt, że projekt finansuje amerykański departament energii oraz – niespodzianka – fundacja Billa Gates’a, miliardera i założyciela firmy informatycznej Microsoft.

Jaka przyszłość Waszym zdaniem czeka “elektroniczny tatuaż”? Czy ma szanse na powszechne zastosowanie?

Źródła:
activistpost/extremetech/ideaconnection
http://www.orwellsky.blogspot.se
http://marucha.wordpress.com/2013/03/17/pierwszy-elektroniczny-tatuaz-drukowany-bezposrednio-na-skore/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz