piątek, 1 lutego 2013

Badania naukowe źrenic Matki Bożej z Guadalupe


Technika cyfrowa przyczyniła się do ujawnienia nowych szczegółów obrazu Matki Bożej z Guadalupe, stwierdził naukowiec, który zastosował tę metodę studiując w IBM Scietific Center w Meksyku źrenice Matki Bożej na wizerunku odzwierciedlonym na tilmie Juana Diego.

Dr José Aste Tonsmann, inżynier posiadający doktorat z Uniwersytetu Cornell, za pomocą techniki cyfrowej rozpoznał grupę trzynastu osób odbitych w źrenicach Maryi, które odpowiadają opisowi osób obecnych w momencie, gdy w 1531 roku Juan Diego rozpostarł tilmę przed biskupem Juanem Zumarragą.Pokazał on wysokiej jakości zdjęcia cyfrowe rogówki prawego i lewego oka obrazu Madonny z Guadalupe, na których zaznaczył kolorem zarysy postaci ludzkich. Tonsmann powiedział, że ich obecność wskazuje na to, iż Matka Boża, zanim odzwierciedliła swój wizerunek na tilmie, ukazała się przed ludźmi zgromadzonymi w gabinecie biskupa, więc ich obraz odbił się w jej źrenicach. Kiedy odzwierciedliła swój wizerunek na tilmie, odbicie postaci na rogówce pozostało.

Jest to fascynująca teoria, poparta dokumentacją fotograficzną. Tonsmann wskazał, że te same postacie ludzkie są odbite w prawym i w lewym oku, pod kątem odpowiadającym pochyleniu głowy Matki Bożej widocznym na obrazie.

Trzynaście postaci ludzkich otacza Juana Diego w momencie, kiedy rozkłada płaszcz przed biskupem, aby pokazać mu kwiaty, które jako znak kim jest, Nasza Pani poleciła przekazać biskupowi.

Tonsmann podaje, że na zdjęciu widoczni są:

1. Juan Diego rozkładający tilmę

2. Ks. biskup Zumarraga przyglądający się obrazowi

3. Służący biskupa, Aztek siedzący ze skrzyżowanymi nogami

4. Hiszpan, jeden z pracowników biskupa

5. Hiszpan, tłumacz biskupa Zumarragi

6. Czarnoskóra dziewczyna – historyczne źródła donoszą, że biskup miał służącą z Afryki

7. Grupa siedmiu osób – rodzina indiańska, matka niosąca dziecko na plecach, ojciec, dwoje małych dzieci, dziadek i babcia.

Tonsmann powiedział, że dla niego najważniejsze przesłanie wynika z faktu, że w centralnym punkcie znajduje się indiańska rodzina. Rodzina jest podstawą cywilizacji i fundamentem kultury życia i miłości.

Badania naukowe dostarczają nam faktów, które interpretujemy w świetle wiary. Każdy, kto wysłuchał wykładu Tonsmanna, jest całkowicie przekonany o cudownym pochodzeniu wizerunku Matki Bożej z Guadalupe.

Źródło: http://www.kofc.org/un/pl/conv/2009/newsroom/olog_eyes.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz